- Anita Komorová
- 18 februára, 2025
- 11:02
Kľúč k šťastnejšiemu životu
Nikdy nie je neskoro začať.
Dnes sa zameriam na to, prečo by mal byť pohyb súčasťou každodennej rutiny – bez ohľadu na to, či ste už vo forme alebo práve začínate.
Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí tvrdia, že nemajú čas, motiváciu alebo jednoducho nevedia, ako začať. Ale ako vždy hovorím – pohyb je pre každého a nikdy nie je neskoro na to začať.
Pohyb = energia
Znie to paradoxne, ale je to tak!
Pravidelný pohyb prináša viac energie. Pravidelný pohyb zlepšuje prekrvenie tela, okysličovanie tkanív a kapacitu srdca, čím zvyšuje energetickú hladinu. Cvičenie tiež podporuje vylučovanie endorfínov a zlepšuje kvalitu spánku, čo prináša tiež viac energie na každý deň.
Možno máte pocit, že po vyčerpávajúcom dni už nemáte silu na nič viac, ale v skutočnosti je to práve pohyb, ktorý vás osvieži. Aj krátka prechádzka alebo pár strečingových cvikov ti dodá energiu a zlepší tvoju výkonnosť po zvyšok dňa.
Pohyb = lepšia nálada
Stačí 20 minút.
Sú dni, kedy si povieme, že je toho veľa, sme pod tlakom, vystresovaní, unavení. A práve vtedy by sme mali ísť von, čo i len sa prejsť, alebo zbehnúť do lesa, alebo si ísť zacvičiť. Aj krátka, 20-minútová aktivita môže výrazne zlepšiť náladu a zníýžit mieru stresu.
Keď sa hýbeme, naše telo vylučuje endorfíny, ktoré nám pomáhajú cítiť sa šťastnejšie a uvoľnenejšie. Pohyb sa stáva „liekom“ pre dušu.
Zdravie na prvom mieste
Už od dávnych čias.
Pohyb je jedným z najlepších spôsobov, ako si udržať zdravé telo a predchádzať chorobám. Od prevencie srdcových problémov, cukrovky až po zlepšenie stavu pohybového aparátu. Nehovorím zrovna, že treba behať maratón, ale stačí pravidelná krátka aktivita.
Pohyb = lepší spánok
Pohyb pozitívne unaví telo.
Spánok je kľúčový pre načerpanie energie na ďalší deň a práve pohyb pomáha prirodzene unaviť organizmus, a tým zlepšiť spánok. Ľahké cvičenie ako chôdza, joga alebo strečing ti môžu pomôcť nielen lepšie zaspať, ale aj zlepšiť kvalitu spánku, čo vedie k lepšej regenerácii organizmu a psychickej pohode.
Pohyb = sebadôvera
Vedecky podložený fakt.
Keď sa pravidelne hýbeme, začíname viac všímať, ako vyzeráme. Každý pokrok, posun denno-denne nám prináša pocit úspechu a zvyšuje sebavedomie. Pohyb, cvičenie nie je len o tom, ako vyzeráme, ale aj o tom, ako sa cítime vo vlastnej koži. A v tom spočíva najväčší benefit pohybu!
Možno sa teraz pýtaš, ako vlastne začať. Ak si sa doteraz veľmi nehýbala, nemusíš hneď začať s niečím náročným. Čaro veci je v pravidelnosti a radosti z pohybu. Skús si spomenúť na to, čo si v detstve robila a čo ťa bavilo – bicyklovanie, skákanie na trampolíne, tancovanie.. . Základ je nájsť si niečo, čo ti bude prinášať radosť a budeš to robiť každý deň.
- Začni pomaly
Ak si nikdy nebol pohybovo aktívny, nezačni zhurta, niekedy je menej viac, veď nie si profesionál. Začni jednoducho – prechádzky, joga, alebo niekoľko jednoduchých cvikov doma.
- Malé kroky - istý cieľ
Často ľudia začínajú naplno, s náročnými cvikmi, nabúchajú si program, no potom zistia, že to nezvládajú a a preto sa rýchlo vzdajú. Efektívnejšie začať malými krokmi, pomaly sa zlepšovať, nenabúchať si tam toho veľa. O to skôr pocítiš pocit spokojnosti a naplnenia z toho, čo robíš.
- Niečo, čo ťa baví
Choď tam, kde sa cítiš dobre. Ak ťa nebaví bežanie na páse, choď na prechádzku, vyskúšaj plávanie, alebo sa zapíš na hodinu tanca. Keď si nájdeš aktivitu, ktorá ťa napĺňa, nikdy nebudeš mať problém sa k nej vrátiť.
Pohyb ako životná filozofia
Je to možnosť, spôsob, ako sa udržať v kondícii, ale aj cesta k celkovej harmónii, sebarealizácii, vyváženosti. Je to spôsob, ktorým rastieme fyzicky, ale aj mentálne a emocionálne. Je to nástroj k lepšiemu a k šťastnejšiemu “JA”.
- Any Komorová
Preto sa ho neboj, začni ešte dnes! Ak si to dokážeš predstaviť, dokážeš to aj dosiahnuť. Nájdi si aktivitu, ktorá ti bude vyhovovať a najmä ťa bude baviť, a uvidíš, ako sa tvoj život začne meniť.