- Anita Komorová
- 16 februára, 2025
- 14:45
Motivácia je jedným z najdôležitejších a najčastejšie skloňovaných pojmov v súčasnosti. Ak človek postráda motiváciu, všetko sa zastaví, nič sa nehne.
Čo vlastne motivácia je?
Vnútorná sila, motor, pohon, zdroj energie.
Je to niečo, čo dáva zmysel, cieľ, hodnotu, silu napredovať a dosahovať ciele, zdolať výzvy, strachy, prekážky. Je hnacím motorom pre dosahovanie a plnenie cieľov a úloh, ktoré život prináša. Udržuje vás stále bdelú, v akcii, v pohybe. Dáva vám silu kráčať ďalej a nevzdávať sa, prekonávať neprekonateľné. Dáva silu vyjsť z komfortnej zóny, napredovať a meniť veci.
Motivácia pochádza z latinského slova „motivus“, čo znamená hýbať sa alebo sa pohybovať k niečomu. Dá sa definovať ako súbor vnútorných podnetov, smerujúcich k určitej činnosti, k istému správaniu.
Motivácia je psychologický proces, ktorý aktivuje ľudské správanie a dáva mu účel a smer. Je to vôľa niečo dosiahnuť.“
Ale odkiaľ čerpať silu ísť ďalej?
Čerpajte zvonka, alebo zvnútra.
Vonkajšia motivácia súvisí s vonkajšími podnetmi, kedy vykonávam istú činnosť na základe externých stimulov, napríklad uznanie od niekoho, peniaze, materiálne výhody.
No za mňa je oveľa dôležitejšia tá vnútorná, ktorá je formovaná osobnými hodnotami, vášňou a radosťou z vykonávaných aktivít, bez toho, aby vás niekto zvonka ovplyvňoval. Prináša radosť a uspokojenie. Toto chcem ja!
Prečo je motivácia kľúčová?
- Ako auto potrebuje k svojmu fungovaniu palivo, my ľudia potrebujeme motiváciu k dosahovaniu cieľov a k aktivite.
- Ak sme motivovaní, sme o to kreatívnejší, viac výkonní, čo vedie k vyššej aktivite a produktivite.
- Motivácia je forma učenia sa, neustály sebarozvoj, napredovanie, posúvanie hraníc ako takých, istá sebarealizácia.
- Udržuje nás v akcii aj v ťažkých časoch. V prípade neúspechov, na to ideme znovu a znovu, až kým sa to podarí.
- Motivácia zlepšuje spokojnosť, zaujatosť pre danú vec. Piluje našu trpezlivosť a ochotu ísť nad rámec svojich možností.
- Motivácia je kľúčová, keď sa snažíme zlepšiť seba, získať nové zručnosti alebo dosiahnuť významné ciele.
Ako získať a udržať motiváciu?
Udržanie motivácie je kľúčové pre napredovanie a posun.
Súvisí to s našimi potrebami, vnútorným nastavením, cieľmi, pudmi a ich uspokojovaním. Už Maslow stanovil hierarchiu potrieb, ktorá patrí medzi tie najpoužívanejšie a najznámejšie klasifikácie vo svete.
Zoradil ich do pyramídy, kde základ tvoria základné/fyziologické potreby (potrava, voda, úľava od bolesti, spánok, sexuálne potreby). Ďalším stupňom bezpečie a istota (ochrana, stabilita, materiálno a vzťahy), potom sú spoločenské potreby (láska, náklonnosť, pocit spolupatričnosti), potreba uznania (rešpekt, sebaúcta, osobná spokojnosť), potreba sebarealizácie/ sebaaktualizácie (schopnosti človeka, vedomosti, skills, osobnostný potenciál).
A z tohto vychádzajúc je najdôležitejším krokom okrem cieľa, proces, cesta, ako to dosiahnem. Sú to mikrokroky, mikrociele, z ktorých sa časom stane rutina.
Úspechy sa nedostavia za 1 deň.
Vyžaduje si to drinu, realistické očakávania, časovú investíciu a trpezlivosť. Najideálnejšie je, si konečný cieľ rozmeniť na drobné, konkrétne kroky, čo idem urobiť, a rozplánovať si to na denno-denné aktivity. Tu hovorím o pravidelnosti, časom o produktivite a rutine. Hovorí sa o približne 3 týždňoch, kedy si človek vybuduje z danej veci návyk, rutinu.
Motiváciu vieme podporiť aj okolím.
Keď sa obklopujeme ľuďmi, ktorí nás podporujú alebo preferujú podobné záujmy. Jedná sa o motiváciu a podporu zvonka, väčšinou pri dosahovaní dlhodobých cieľov.
Odmeny za úspech, napr. za menší cieľ.
Náš mozog rovnako funguje na odmenách, mozgovom dopamínovom systéme odmeny. Odrazí sa to na nálade aj na závislostiach. Pozitívnym stimulátorom pre náš mozog je však fyzická aktivita, ktorá je intenzívna a najmä pravidelná.
Tým pádom sa nám vyplavujú hormóny ako endorfíny (hormóny šťastia), serotonín, ktorý ovplyvňuje náladu, spánok a chuť do jedla. Dopamín, ktorý zlepšuje motiváciu a celkovú pohodu a adrenalín, zlepšujúci výkon, testosterón a rast svalovej hmoty.
Udržanie rovnováhy medzi prácou a odpočinkom.
Jedná sa o dostatok spánku, pravidelný pohyb a relaxáciu.
Príbehy úspešných ľudí.
Muhamad Alli, ktorý vyšiel z ničoho a pravidelnou drinou, vnútornou motiváciou, skromnosťou, sa stal majstrom.
Pelé, považovaný za jedného z najlepších hráčov všetkých čias. Vyšiel z ničoho, aj napriek posmeškom a práci na sebe, je osobnosťou mimo ihriska ale aj na ňom.
Pre mňa je motivácia niečo, čo si každý môžeme vytvoriť a kultivovať. Je to zručnosť, skill, ktorý vieme zlepšovať. Ak mi klesá, hľadám možnosti, ako vytrvať na ceste aby som sa na nej niečo naučila, zdokonalila a neskôr praktizovala.
- Any Komorová
Prečo motivácia nie je vždy stabilná?
Motivácia má dynamiku.
Mení sa v závislosti od rôznych faktorov. Raz je hore, a raz dole. Na začiatku nás môže nadchnúť nový cieľ/projekt, ale s časom a prekážkami môže klesať.
Preto je dôležité sa spoliehať rovnako na disciplínu a vytrvalosť. Disciplína nám pomáha pokračovať v činnostiach, aj keď motivácia klesá, a vytrvalosť, ktorá nás udržuje v pohybe a zabezpečí dosiahnutie našich cieľov.
Trojcombo - disciplína, vytrvalosť a silná vnútorná motivácia často vedie k úspechu aj v obdobiach, kedy vonkajšie činitele zlyhávajú a nie sú prítomné.